Google Toolbar Otomatik Dil Çevirici Sorunları

Google hizmetlerini seviyoruz, severek kullanıyoruz.Bir çok faydası olduğu inkar edilemeyecek google eklentilerinin bir tanesi bir süredir çok canımı sıkıyordu ve bunun sebebini bulana kadar yazmayı düşünmüyordum.

Aslında ben sorunun kaynağının Google Toolbar kaynaklı olduğunu tahmin ediyordum ama her nedense bir türlü gerekli ayarları bulamıyordum.Bugün yapılan güncellemeden sonra problem kendi kendine düzelmiş gibi görünüyor fakat ben yinede sorun ve çözümü anlatayım.Sorunumuz açtığınız bir tarayıcı penceresinde mouse ile gezerken üzerine geldiğiniz cümlelerin ister Türkçe ister başka bir dil olsun çevrilmeye çalışılması.Bu o kadar sinir bozucu ki sayfayı verimli kullanmanıza engel oluyor.Nasıl engel oluyor diyorsanız resimde de göreceğiniz gibi üzerine geldiğiniz her kelime sarı bir kutu ve üzerinde A yazan bir mercek ile çeviri yapıldığı düşünülerek kapatılmış oluyor.Bir çeşite ALT etiketi gibi çalışıyor ama çoğu zaman abartılı ve fazla yer kaplıyor.

SPONSOR REKLAMLARI

googletranslate1

Sorun Google Toolbar üzerinde bulunan ” Çevir ” seçeneği ile alakalı.Bu seçenekte varsayılan olarak ” Kelime Çevirici ” aktif kabul ediliyor ve mouse üzerinde gezdiğiniz her yazı çevrilmeye çalışılıyor.Bu seçeneği iki tür yöntem kullanarak deaktif edebilirsiniz :

1- Google Toolbar ayarlarına girip Araçlar bölümünde bulunan Çevir buton ayalarından ” Fare işaretçisini üzerinde tutarak ingilizce kelimeleri çevirin ” ifadesinde ki çentiği kaldırarak.

googletranslate3

2- Eğer Çevir butonu toolbar üzerinde aktif ise yanında ki küçük oku tıklayıp ” Kelime Çevirici ” üzerinde ki çentiği kaldırarak.

googletranslate2

Ayrıca ufak bir sorun daha var.Bu da yine Google Toolbarın ingilizce olmayan sayfalar için durmadan çevirme önermesi.Bunu da aşmak için 1. maddede yazdığım bölümde bulunan ” Bir web sayfası ingilizce olmadığında sayfayı çevirmeyi öner ” seçeneğinin iptal edilmesi.

Kolay gelsin.

1 Yorum

  1. René

    Merhaba aslında bu bahsettiğiniz benim explorer da çok hoşuma giden bir uygulama ancak bu uygulamadan mozilla da faydalanamıyorum.Yaklaşık 7 dil seçeneğinin dışında türkçe dil seçenegi yok.Acaba bunu nasil aktif hale getirebilirim ? Teşekkürler.

Yorum Yaz ( Türkçe gramer ve imla kurallarına uymayan yorumlar yayınlanmaz. )